отглеждане на лозя Без допълнителна загадка

отглеждане на лозя Без допълнителна загадка

отглеждане на лозя Без допълнителна загадка

Blog Article

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

Когато искаме да обработваме лозето с машини и имаме тази възможност, трябва да знаем с каква техника да се снабдим, така че тя да бъде ефикасна и не много скъпа.

Някои от моделите са несиметрични (обикновено изнесени надясно от трактора), което им дава възможност да се движат по-близо до стволовете на дърветата и да оставят по-тясна необработена ивица в реда.

Там където опасността от измръзване е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват.

Моля, подобрете статията или изяснете спора на беседата ѝ.

Торене на лозя - Схеми, Норми, Подхранване, Заболявания - Полезни съвети

Начало » Статии » Oбработка на почвата и методи за борба с плевелите в лозята

Казус: Когато подложката и калемът са с различна дебелина, което обикновено се случва при стари, измръзнали лози, се постъпва по друг начин.

Профилираните поцинковани лозарски колове, както и предварително напрегнатите от бетон, се смятат обработване на лозя за едни от най-дълготрайните. Цената им е значително по-висока от тази на дървените, но по-дългият период на използване ги прави по-изгоден вариант в дългосрочен план.

Поддържане на средностъблена формировка, видоизменен Мозер и Омбрела

Торенето на лозата трябва да започне още преди засаждането и, като се извършва запасяващо и припосадъчно торене.

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

Лозарството има тесни връзки с физиологията на растенията, ботаниката, генетиката, биохимията, почвознанието, агрохимията и други.

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

Report this page